نکات ضروری در حفظ امنیت منزل در مقابل سارقان

993

نکات ضروری در امنیت منزل در مقابل سارقان

1- تا حد امكان از خالي گذاشتن منزل خودداري كنيد.

2-براي اطمينان بيشتر بر روي ديوارها و كليه پنجره ها و نقاط قابل نفوذ مانند نورگير و پاسيو و… حفاظ محكم و مقاوم نصب نماييد.

3-در صورت تغيير مكان سكونت، توپي قفل درب هاي ورودي را تعويض كنيد.

- Advertisement -

4-از باز گذاشتن درب ورودي منزل در طول شبانه روز خودداري كنيد.

5-دقت كنيد براي يكبار هم كليد را روي قفل درب ورودي جا نگذاريد.

6-قفل درب ورودي را به نحوي نصب كنيد كه قسمت توپي آن همسطح بدنه باشد يا اينكه لوله اي را كه طول آن كوتاهتر از طول كليد باشد به دور آن جوش دهيد، با اين كار مانع از سرقت منزل خود به روش توپي زني خواهيد شد.

7-شماره سريال لوازم برقي و با ارزش منزلتان را يادداشت و در جاي مطمئن نگهداري كنيد تا در هنگام بروز سرقت، كشف و تحويل آنها به شما به سهولت انجام شود.

8-چنانچه لوازم گرانبهاي فاقد شماره سريال مثل فرش داريد از آنها عكس تهيه كنيد و آنها را در جاي مطمئني نگهداري كنيد.

9-حتي الامكان درب هاي ورودي و داخلي منزل را به سيستم هشدار دهنده مجهز نماييد.

10-از نگهداري وجوه نقد و اشيای قيمتي به مقدار زياد در منزل بخصوص در محل هاي قابل دسترسي خودداري نماييد.

11-از قفل هاي ايمني »شب بند « و قفل­هاي كتابي استفاده كنيد.

12-با نصب چشمي بر روي درب ورودي از غافلگير  شدن خود و اعضای خانواده­تان ممانعت نماييد.

13-پيش از شناسايي كامل از ورود افرادي كه به عنوان مأمور نيروي انتظامي، شهرداري، كارگر خدماتي، مأمور آب، برق، تلفن، گاز و… به منزل مراجعه مي كنند ممانعت نموده و در صورت حصول اطمينان فقط اجازه ورود به محدوده مورد نياز را به ايشان بدهيد.


14-زنگ هاي بي وقت و بي مورد تلفن منزل خود را به عنوان زنگ خطر تلقي كنيد.

15-ساكنان منزل بويژه افراد مسن و آنهايي كه به تنهايي زندگي مي­كنند از باز كردن درب منزل بر روي افراد ناشناس خودداري نموده و موارد مشكوك را به مركز پليس 110 اطلاع دهند(حتي الامكان از تنها گذاشتن افراد مسن و كودكان پرهيز شود).

16-هنگام خروج از منزل متوجه اتومبيل هاي متوقف اطراف منزل باشيد و در صورت مشكوك بودن شماره اتومبيل را يادداشت و به كلانتري محل اعلام كنيد.

17-نزد افراد بيگانه از ميزان دارايي و اموال موجود در منزل صحبت نكنيد.

18-اگر در همسايگي شما افراد مظنون، مشكوك و يا معتاد به مواد مخدر سكونت دارند و مشاهده كرديد كه رفت و آمدهاي مشكوك دارند و جابجايي وسايل را در شبها انجام مي دهند فوراً مراتب را به مراكز انتظامي اطلاع دهيد.

19-وانمود كنيد هميشه يك نفر در خانه است )با استفاده از سنسورهاي برقي  ارزان قيمت چراغ خانه را در فواصل زماني مناسب خاموش و روشن كنيد همچنين از سنسورهاي هشداردهنده درب و پنجره استفاده كنيد)

20-وجود حصارهاي آهني و سيتم امنيتي در جلوگيري از سرقت منزل بسيار مؤثر است

21-بوته هاي اطراف  درب هاي ورودي خانه را هرس كرده و اجازه ندهيد بيش از حد رشد كنند(بوته­ها بهترين جا براي مخفي شدن سارقين است)

22-اجازه ندهيد غريبه ها از تنها بودن و نحوه زندگي شما مطلع شوند و در همه موارد بيان كنيد كه فرزندان، اقوام و فاميل و…مرتباً با شما در تماس و رفت و آمد هستند

23-از قبول كردن و استفاده از مواد غذايي كه توسط افراد ناشناس و مشكوك به درب منزل شما آورده مي شود تحت عناوين نذري و… براي پيشگيري از بيهوشي ودر نتيجه سرقت از منزل شما جداًپرهيز كنيد.

اقدامات بعد از وقوع سرقت از منزل:

1-تا حضور مأمورين از جابجايي اشياء و لوازم و يا دست زدن به آنها جداً خودداري كنيد.

2-چنانچه بر اثر سرقت، شيشه در يا پنجره اي شكسته شده باشد از جمع آوري خرده هاي شيشه خودداري كنيد.

3-از دست زدن به آثار باقيمانده از سارق مانند، خون، مو و… خودداري كنيد.

4- از دست زدن به ليوان، كاسه، ميزهاي شيشه اي يا هر ظرفي كه در محل وقوع سرقت وجود داشته خودداري كنيد.

5- از دست زدن و جابجايي اشيای به جا مانده از سارق مانند قيچي، چاقو، كيف، كت، دكمه و…كه ادله ارتكاب جرم مي باشند پرهيز نماييد.

6-بعد از بازديد مأمورين از صحنه سرقت و اثربرداري  با بررسي لوازم منزل به طور دقيق مشخص نماييد چه اموالي از منزل شما سرقت شده تا به واحد انتظامي محل در شكواييه تنظيمي اعلام نماييد.

7- لازم است مشخصات دقيق وسائل مسروقه را در شكواييه خود قيد نموده و در مورد لوازمي كه داراي سريال هستند شماره و مارك آنها را بنويسيد در مورد فرش مسروقه منزل هم مي­توان طرح، نقشه، رنگ، بافت، و در صورت داشتن مشخصه بارز آن را در شكواييه خود قيد نماييد

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید