این 14 کار را قبل از بارداری انجام دهید

905

قبل از بارداری,بارداری,دوران بارداری

بشر از روزهاي نخستين ميدانسته تغذيه و رفتارهاي دوران بارداري بايد متفاوت باشد كه اين دوران تكرارشدني نيست و تصميمات ما، تأثيرات مثبت يا منفي جدي در آينده دارد و امروز اين دانش در گسترده ترين حد قابل تصور، سعي در ارتقاء سطح سلامت بارداري و پس از آن دارد، حتي سلامت بارداري را مي توان از ماه ها قبل در نظر گرفت

این کارها را قبل از بارداری انجام دهید
1. قبل از تصميم به بارداري حتما با پزشك مشورت كنيد. اين امر احتمال هرگونه مشكلي در طول اين دوران را به حداقل مي رساند. پزشك تاريخچه مصرف داروها، بيماري هاي شما، سابقه فاميلي و مسائل مختلف را در نظر مي گيرد كه مجموعه اين عوامل، باعث يك بارداري مطمئن خواهد بود.

2. حفظ تناسب اندام، علاوه بر آرامش و رضايت رواني، كمك مناسبي به فرايند زايمان است پياده روي سريع و مرتب، شنا و فعاليت هاي شبيه آن، باعث افزايش قدرت قلب، ريه ها و قوام عضلات بدن مي شوند.

- Advertisement -

3. تغذيه مناسب قبل از بارداري به بدن كمك ميكند تا تمام نيازهاي غذايي كودك براي رشد و تكامل تأمين شود. براي اين منظور ميتوان از بسته هاي تغذيه اي مكمل استاندارد مثل «ليدي ميل » بهره برد كه امروزه به طور جدي مورد توجه محافل علمي مربو ط به مراقبتهاي بارداري قرار دارند.

4. در مورد اشتغال، نفس عمل مشكلي پيش نخواهد آورد اما از تماس با مواد شيميايي، دود، اشعه و امثال آن بايد حذر كنيد و به خاطر داشته باشيد كار سنگين يا طولاني مدت ميتواند باعث زايمان زودرس يا كم وزني نوزاد متولد شده شود.

5. مواردي مانند رژيم هاي طولاني مدت كاهش وزن و در مقابل آن وزنهاي خيلي بالا، ميتوانند تهديدكننده بارداري يا حتي باروري باشند، در اينگونه شرايط حتما با پزشك خود مشورت كنيد.

6. تغذيه حين بارداري هم اهميت جدي دارد متأسفانه به دليل مشكلات تنظيم دقيق كالري و ساير مواد مغذي، معمولا اين امر به كمبودهاي غذايي يا به طور معكوس، افزايش وزن منجر ميشود كه براي حل اين مسئله، توصيه علمي استفاده از مكمل هاي آماده است حتما دقت كنيد اين مكملها، واجد استانداردهاي علمي لازم باشند، ضمنا توجه كنيد كه به صرف وجود آهن يا اسيد فوليك در يك بسته غذايي، از يك مكمل ايده آل استفاده نکرده اید. در اين دوران، نياز به يك بسته كامل غذايي با تأمین تمام مواد مغذی ضروری مورد نياز داريد.

7. ويزيت اول عموما از زمان اطلاع از بارداري در ماه اول تا سوم است كه بعد از آن بهتر است با فواصل 6 هفته حفظ شود و در ماه آخر به ويزيتهاي هفتگي ارتقا يابد.

 8. كلاسهاي بارداري، فضاهاي بسيار مناسبي براي كسب مهارتهاي لازم اين دوران است و اگر در نزديكي محل زندگي شما چنين امكاني فراهم نيست، ميتوانيد با كمك متخصصان، مقدمات آن را به سادگي فراهم كنيد.

9. گاهي نوزاد يا كودك دچار برگشت شير مادر يا حتي شيرخشك است در اين موارد با دوري از هر گونه استرس، ميتوانيد از پزشك خود براي استفاده از شيرهاي مخصوصي كه در اين زمينه موجود است، مشورت بگيريد و بدين وسيله كودك را از هرگونه سوء تغذيه يا اختلال رشدي دور نگه داريد، حتما دقت كنيد در تركيب شير خشك از مواد حساسيت زا مانند صمغ گياهي استفاده نشده باشد.

10. در مورد روش زايمان حتما منطقي باشيد و اگر پزشك معالج شما، جراحي را ضروري نميداند، در حيطه عوارض ناخواسته آن وارد نشويد. امروزه روشهاي متنوع زايمانهاي كم درد يا بدون درد در مراكز درماني معرفي شده اند كه با مشورت پزش كتان، ميتوانيد يكي از آنها را انتخاب كنيد.

11. كودك را به پشت بخوابانيد. استعمال سيگار را در اطرافش ممنوع كنيد، از پوشاندن لباس زياد يا انداختن پوششهايي مثل پتوي سنگين،لحاف يا قنداق خودداري كنيد. رعايت اين موارد، احتمال سندرم مرگ ناگهاني نوزاد را بسيار كم خواهد كرد.

12. هيچ جايگزين كاملي براي شير مادر وجود ندارد و با هيچ توجيهي، كودك دلبند خود را از شير مادر محروم نكنيد. به خاطر داشته باشيد مواردي مانند حفظ تناسب اندام، جلوگيري از كمبودهاي تغذيه اي، ايجاد هماهنگي كامل با محيط محل كار، كمبود ميزان شير، احتمال برگشت شير مادر توسط كودك و نظاير آن، هر كدام راه حلهاي علمی و منطقي مختص به خود را دارند، كه اكثرا شامل استفاده از شيرخشك نميشود.

13. اگر كودك شما به تشخيص پزشك، دچار حساسيت به پروتئين شير يا عدم تحمل شير است هم، باز بهتر است از شير صرفنظر نكنيد، شيرهاي با پايه پروتئيني سويا ميتوانند اين معضل را حل كنند.

14. در مورد نوزاداني كه با تاييد پزشك، بايد با شيرخشك تغذيه شوند، در انتخاب نوع آن دقت كنيد. از شيرهايي استفاده كنيد كه تازه تر و با كيفيت پروتئيني بالاتري باشند

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید